Pies w sylwestra
Podczas gdy część z nas wesoło szykuje się na imprezę Sylwestrową, druga połowa zachodzi w głowę jak pomóc swojemu zwierzakowi przeżyć tę noc bez stresu. Bez wątpliwości ten okres można spokojnie nazwać najgorszym momentem w roku dla części naszych pupili. Oczywiście, każdy pies inaczej reaguje na fajerwerki, niektóre totalnie ignorują wybuchy i błyski, a inne chowają się w najciemniejszy kąt domu, drżąc ze strachu.
Istnieje parę sposobów, żeby pomóc czworonożnym kumplom przetrwać ten okres, ale jak rozpoznać, że akurat NASZ pies potrzebuje pomocy?
Jeśli Twój psiak jest wrażliwy na głośne dźwięki, boi się burzy, huku samochodu czy innych głośnych, nagłych odgłosów, to najpewniej noc sylwestrowa będzie dla niego ciężkim przeżyciem.
Jeśli dalej masz wątpliwości, sprawdź czy znajdziesz podobieństwa między zachowaniem swojego pupila, a listą objawów stresu, przedstawioną poniżej:
- Postawa ciała: skulona sylwetka, podkulony ogon, spięte mięśnie, drżenie,
- Zianie, dyszenie, ślinienie się,
- Nienaturalne zachowanie: szukanie schronienia, skomlenie lub wycie, niespokojne chodzenie po pokoju, kompulsywne wylizywanie się albo żucie czegoś.
Reakcja każdego psa na wystrzały fajerwerków jest zawsze indywidualna, może być też zmienna….to znaczy, że jeśli jednego roku nie było problemu, nie znaczy, że pies nie wpadnie w panikę, jeśli wybierzecie się na spacer w noc sylwestrową rok później. Inaczej może reagować, gdy jest szczeniakiem, a inaczej gdy dojrzeje albo stanie się seniorem – pamiętajcie, że poziom wrażliwości na środowisko może świadczyć o obniżeniu pewności siebie, a to z kolei może świadczyć o jakiejś chorobie!
Nawet jeśli Twój psiak nie stresuje się widocznie, wybuchającymi na niebie fajerwerkami, możemy postarać się zminimalizować jego lęk/obawę.
Jak pomóc psu w Sylwestra?
- Po pierwsze spacer – nie wychodźcie z psem w noc sylwestrową! Wybierzcie się na długi spacer w dzień, a po zmierzchu tylko na szybkie siku przed blok. W tym okresie nie puszczajcie psów ze smyczy, nagły huk może spłoszyć psiaka, który uciekając w panice może się zgubić!!
- Staramy się zapewnić psiakowi spokojne miejsce w domu, najcichsze i najciemniejsze. Zazwyczaj psiaki wybierają łazienkę na swój azyl. Nie każ psu wychodzić na balkon lub wyglądać przez okna, zasłoń rolety, włącz muzykę i nie zostawiaj czworonoga samego!
- Leki uspokajające – istnieją preparaty, które pomagają przygotować organizm psa na stres, są to leki dobierane przez weterynarzy – NIE PODAWAJ PSOM LUDZKICH PREPARATÓW, nie podawaj też preparatów takich jak Sedalin, które powodują jedynie zwiotczenie mięśni! Pies pozostaje w pełni świadomy, ale nie może się poruszać, uciekać ani w jakikolwiek sposób zareagować na to co się dzieje.
Leki ziołowe lub delikatne leki uspokajające trzeba zacząć podawać dużo wcześniej, żeby organizm miał szanse na nie zareagować (czasem nawet 2 tygodnie wcześniej). *Coraz większym zainteresowaniem cieszą się olejki CBD, a także olejki eteryczne, działające uspokajająco. - Pocieszanie psa? – Często słychać w Internecie, że nie należy pocieszać psa, gdy się boi, bo zwiększamy jego lęk. NIE PRAWDA. Jak najbardziej możemy okazać psu swoje wsparcie, jednak robić to z głową, nie narzucając się i nie rozczulając. Jeśli psiak przyjdzie i poprosi Was o dotyk, nie odpychajcie go, pozwólcie mu być przy Was!
- Nie karć psa za pokazywanie, że się boi! Jeśli zacznie się chować w szafie, wchodzić pod stół – jeśli nie grozi mu nic, nie wyciągaj go stamtąd, widocznie tam czuje się najbezpieczniej. Jeśli ze strachu załatwi się w mieszkaniu lub szczeka – nie karz go, są to tylko wyniki jego przerażenia.
6!!! Ćwicz w domu odwrażliwianie na hałas! Puść z youtuba odgłosy fajerwerków, zacznij od minimalnej głośności, która wywołuje reakcje i zapewnij psu w tym czasie jakąś rozrywkę – zabawy węchowe, zabawy szarpakiem i psie łamigłówki.
Niestety… ludzie strzelają petardami nie tylko o północy w Sylwestra, pierwsze wystrzały słychać już tydzień wcześniej… to chyba najgorszy aspekt zbliżającego się świętowania, o ile można się przygotować na huki o północy, tak wszystkie inne sytuacje są nieoczekiwane i niejednokrotnie straszą nie tylko psy co i właścicieli, a także wszystkich innych wokół.
Autor: trener psów Paulina Węgrzynowska
https://www.facebook.com/spacedoggos