Jak można pomóc?
Jeśli nie chcesz, żeby koszmar nocy sylwestrowej nie powtórzył się ze zdwojoną siłą w grudniu 2025 działajmy TERAZ!

NIE DZIAŁAMY DLA PIENIĘDZY, ale na rzecz spokoju wszystkich istot.
BEZ PIENIĘDZY, ale z sercem!
Każdy rodzaj wspierania tej akcji – od pojedynczej osoby, małej i dużej organizacji jest bezcenne! Poświęć kilka minut, a możemy WSPÓLNIE zmienić bardzo dużo i sprawić, by kolejne powitanie Nowego Roku było radosne dla wszystkich i bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Oto, co możemy zrobić TERAZ, w styczniu 2025 roku:
Chcecie zakazu fajerwerków To naciskajcie na posłanki i posłów
To oni będą zmieniać prawo na takie, by chroniło prawa ludzi i zwierząt do spokoju i bezpieczeństwa, także w czasie sylwestra. Jak daleko pójdą te zmiany zależy od WAS, od nas WSZYSTKICH, od naszej aktywności, od skuteczności przekonywania. Zabierajcie się do roboty
Tak, WSZYSCY, którzy to czytacie, PISZCIE do sejmu
Oprócz lajkowania, oprócz udostępniania, PISZCIE
To teraz najważniejsze
email: listy@sejm.gov.pl
Dorota.Niedziela@sejm.pl; Krzysztof.Cieciora@sejm.pl; Lukasz.Litewka@sejm.pl; Jaroslaw.Rzepa@sejm.pl; Ewa.Szymanowska@sejm.pl; Iwona.Arent@sejm.pl; Bronislaw.Foltyn@sejm.pl; Marcin.Jozefaciuk@sejm.pl; Monika.Pawlowska@sejm.pl; Krzysztof.Sobolewski@sejm.pl; Pawel.Suski@sejm.pl; Piotr.Babinetz@sejm.pl; Anna.Gembicka@sejm.pl; Alicja.Lepkowska-Golas@sejm.pl; Katarzyna.Piekarska@sejm.pl; Marek.Suski@sejm.pl; Malgorzata.Tracz@sejm.pl
lub przez formularz na stronie sejmu https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/contact.xsp?type=NOZ
TU ZNAJDZIECIE SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE I POMYSŁY!
Jak pokazał ostatni sylwester, nie wystarczyły Wasze prośby i sygnały w social mediach. to, co działo się na ulicach wielu miast, miasteczek, wsi, a nawet w rezerwatach przyrody pokazuje, że fajerwerki nie służą już tylko zabawie. To coraz częściej forma wyładowania agresji i skierowania jej do tych, którzy są bezbronni. Oto przykładowe doniesienia o ofiarach z ostatnich lat. Zatem pozostaje nam droga prawna. Kierujmy nasze głosy do tych, którzy mogą zmienić prawo – ograniczyć bezmyślne zabawy i szaleństwo, które odbiera tak wielu ludziom podstawowe prawo do świętowania we własnym domu w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa przez KILKA dni w roku. A opiekunom zwierząt domowych, dzikich i hodowlanych odbiera owoc ich ciężkiej pracy i zakłóca spokój w stworzonych przez nich schronieniach dla bezbronnych istot.
INNE FORMY WSPIERANIA NASZYCH DZIAŁAŃ
Akcja Podaruj Ciszę powstała i dzieje się dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu wielu osób. Zachęcamy do przyłączenia się do naszych działań. Możesz realizować jeden lub kilka z poniższych punktów, a jeśli wymyślisz/podejmiesz inny rodzaj działania wspierającego, podziel się tym z nami.
1. Udostępnianie strony Podaruj Ciszę i plakatów akcji
- Lajkowanie i udostępnianie stron naszej akcji w mediach społecznościowych, grupach zainteresowań, lokalnych grupach sąsiedzkich itp., to najprostsze co można zrobić. Im więcej osób dowie się o akcji Podaruj Ciszę, zapozna się z treściami umieszczonymi na naszych stronach, tym większe szanse na jej powodzenie, na cichszego sylwestra.
- Rozwieszanie w szkołach, urzędach, etc. lub publikowanie w mediach społecznościowych PLAKATU akcji, który można pobrać z naszej strony i wydrukować, a także pobierać w wersji elektronicznej i udostępniać w social mediach. Poniżej publikujemy wszystkie wersje naszych plakatów, jakie tworzymy od kilku lat – są one wciąż aktualne. Mamy więc coraz większy wybór.
- Jeśli potrzebujecie plakaty w dobrej rozdzielczości do wydrukowania, można je pobrać z dysku i są dostępne TUTAJ
2. Rozmowy ze znajomymi i sąsiadami
- Ciągle jeszcze są osoby, które nie korzystają z mediów społecznościowych, mimo, że większość z nich ma dostęp do internetu. Rozmawiaj z sąsiadami i znajomymi o szkodliwym działaniu fajerwerków. Wspomnij im o Akcji Podaruj Ciszę i zachęć do odwiedzenia naszych stron.
3. List lub kartka do Sąsiada
- Jeśli mieszkamy na osiedlu, gdzie ludzie się nie znają, a nasze sąsiedzkie kontakty praktycznie nie istnieją, proponujemy podrzucić do skrzynek naszych sąsiadów list informujący o naszej akcji. Pamiętajmy, aby zadbać o uprzejmą formę i przyjazny ton takiej korespondencji. Możemy podpisać swoim nazwiskiem lub pozostać po prostu Sąsiadem… Dla ułatwienia załączamy przykładowe wzory tego typu „Listów do Sąsiada” – zachęcamy jednak do zredagowania treści według swojego pomysłu, dodając coś miłego dla Adresata. Prośbę można też przesłać mejlem lub przez messenger. Wzory są dostępne TUTAJ (Można pobrać pdf i wydrukować lub skopiować fragment listu w .doc)
4. Pomoc w zbieraniu materiałów
- Zachęcamy do przysyłania nam wszelkich materiałów o szkodliwości fajerwerków. Mogą to być rzeczy znalezione w sieci, bądź teksty opisujące własne doświadczenia prywatne lub zawodowe.
- Jeśli np. jesteś weterynarzem lub pracownikiem zoo czy azylu dla zwierząt i obserwowałeś/obserwowałaś przypadki złego wpływu fajerwerków na zwierzęta, napisz o tym do nas.
- Jeśli sama/sam doświadczyłaś/doświadczyłeś destrukcyjnych skutków fajerwerków, podziel się z nami swoją historią. A może ktoś z Twoich znajomych mówił Ci o takim zdarzeniu? Zaproponuj mu opowiedzenie o tym i podesłanie nam takiego materiału.
5. Telefony i maile
- Możesz pomóc telefonując czy wysyłając maile do urzędów miast, gmin, dzielnic, do szkół, domów kultury, bibliotek, sklepów, lokali gastronomicznych itd. itp. Przekaż informacje o naszej akcji. Czasem kilka chwil rozmowy powoduje, że np. szkoły decydują się na wywieszenie plakatu akcji oraz omówienie z uczniami tematu fajerwerków w oparciu o materiały z naszej strony www. Im więcej podmiotów na danym terenie będzie wiedzieć o akcji, tym większa szansa na spokojniejszego sylwestra w tej okolicy.
6. Reaguj, jeśli widzisz łamanie prawa – powiadom odpowiednie instytucje
- Jeśli wiesz o miejscu, w którym z uwagi na obecność zwierząt, np. psów w mieszkaniu, bezdomnych kotów, ptaków zasiedlających budynki, fajerwerki nie powinny być używane, powiadom o tym administrację budynku, która powinna wydać na swoim terenie zakaz stosowania tych materiałów. Zawiadom również inne osoby, które przypuszczasz, że zdecydują się używać fajerwerków na tym terenie i poinformuj o odpowiedzialności karnej za świadome dopuszczanie do bólu lub cierpienia zwierzęcia z art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Jeśli pomimo Twoich monitów i przekazania rzetelnej wiedzy na temat tego, że w przypadku zastosowania tych materiałów dojdzie do cierpienia zwierząt, poszczególne osoby zlekceważą ten aspekt i spowodują cierpienie zwierząt, będziesz mieć podstawy do złożenia zawiadomienia o przestępstwie znęcania się nad zwierzętami. To będą postępowania, jakich jeszcze w Polsce nie prowadzono, ale moim zdaniem w w/w opisanej sytuacji – podstawy ku ściganiu karnemu istnieją i warto również tę ścieżkę wykorzystać. Będzie ona mieć jednak zastosowanie tylko do zachowania umyślnego, stąd tak ważne jest wcześniejsze powiadomienie.
(Adw. Karolina Kuszlewicz)
7. Właścicielom zwierząt udostępniaj sprawdzone porady specjalistów (przykłady poniżej), jak zabezpieczyć zwierzęta na sylwestra. Pamiętaj, że wiele porad z forów internetowych zamiast pomocy, może przynieść dodatkową szkodę!
Zmieniajmy świat…
Obalajmy mity…
Dlaczego zwierzęta boją się fajerwerków
Bardzo dobry program – behawiorysta wyjaśnia mechanizm reakcji lękowej i bólu wywołanego hukiem. Jak pomóc zwierzętom w tę noc? Posłuchajcie… Pytanie na śniadanie – obejrzyj materiał
Jak wspierać psa, by rzeczywiście mu pomóc?
Jak wiele razy słyszeliście, żepsa nie można pocieszać, kiedy się boi, ponieważ wzmocnicie w ten sposób jego lęk? Ja zdecydowanie zbyt wiele! Jest to chyba najbardziej rozpowszechniony, a zarazem bardzo szkodliwy mit. Wyobrażasz sobie sytuację, w której czegoś bardzo się boisz, a ktoś odmawia CI wsparcia i Cię ignoruje, by “nie pogłębić Twojego strachu”? To tak nie działa!
Zwierzęta w Sylwestra – jak o nie zadbać?
Co roku media podnoszą temat tego, jak możemy zadbać o zwierzęta w Sylwestra. Postaraliśmy się zebrać dla Was te rady w jednym miejscu i wyjaśnić, dlaczego nasi podopieczni tak bardzo przeżywają ten okres.
Huki i wystrzały, czyli jak pomóc psu w sylwestrową noc?
U mojego psa, Zuko, na początku były to „tylko” wystrzały petard, aby następnie psiak zaczął bać się burzy i odgłosów poligonów. Było coraz trudniej… Zuko piszczał, szukał miejsca, w którym mógłby się schować, ślinił się, drżał, a mnie… bolało serce.
Musimy działać! Przygotowałam listę rad, które możesz zastosować, aby pomóc psu przetrwać sylwestrową noc:
Sylwester z psem wrażliwym na dźwięki
WSPIERAJ PSA, KIEDY ODCZUWA LĘK! Zapraszamy na pierwszą z kilku zaplanowanych krótkich transmisji na żywo, w ramach których będziemy chciały podpowiedzieć Wam, jak możecie pomóc swojemu psu, wrażliwemu na dźwięki, przebrnąć…
Jak wesprzeć pupila w okresie sylwestra
Sylwester oraz okres około sylwestrowy jest czasem bardzo stresującym dla wielu zwierząt.
Huk petard i błyski fajerwerków towarzyszą im już na długo przed i długo po Sylwestrze.
Ogromna ilość bodźców dźwiękowych i wizualnych powoduje u nich silny niepokój a często strach.
Jak możemy im pomóc przetrwać Sylwestra we względnym komforcie?
„Sylwestrowe polowanie” – czyli jak konie postrzegają petardy
Konie z wzorca gatunkowego są zwierzętami stadnymi, żyjącymi na dużych, otwartych przestrzeniach i mogącymi podejmować odpowiednie reakcje w zależności od sytuacji. Konie udomowione nie mają takiej możliwości, dlatego to od nas zależy czy będziemy je narażać na tak silny stres, jakim jest „sylwestrowe polowanie”.
Pies w sylwestra
Podczas gdy część z nas wesoło szykuje się na imprezę Sylwestrową, druga połowa zachodzi w głowę jak pomóc swojemu zwierzakowi przeżyć tę noc bez stresu. Bez wątpliwości ten okres można spokojnie nazwać najgorszym momentem w roku dla części naszych pupili. Oczywiście, każdy pies inaczej reaguje na fajerwerki, niektóre totalnie ignorują wybuchy i błyski, a inne chowają się w najciemniejszy kąt domu, drżąc ze strachu.
Sylwester, petardy, ognie sztuczne i papugi
Papugi, tak jak wszystkie inne zwierzęta, bardzo często reagują na fajerwerki strachem. Nagły huk, błysk, świst odpalanych rac i wszystkie inne dźwięki związane z witaniem Nowego Roku są więc i dla nich źródłem stresu.
Sylwester z kotem
Sylwester dla wielu istot jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w ciągu całego rok. Psy, koty, a także dzikie zwierzęta niestety (dosłownie!) umierają ze strachu. Huk petard, niebo rozjaśnione błyskiem…
Jak króliki reagują na petardy
Długotrwały strach i stres wywołany nagłymi i głośnymi dźwiękami połączonymi z błyskami może znacząco obniżyć poziom dobrostanu królików.
Plakaty Akcji
- Materiały do pobrania i wydrukowania: plakat w formacie A4 w pliku jpg

- Plakat w pliku .jpg do wstawienia na stronę lub profil w mediach społecznościowych

- Materiały do pobrania i wydrukowania: plakat w formacie A4 w pliku pdf
Plakat można stąd pobrać, wydrukować na kolorowej drukarce i rozwiesić w szkole, biurze lub na publicznych tablicach i w gablotach. Zapraszamy do udostępniania!
- Plakat w pliku .jpg do wstawienia na stronę lub profil w mediach społecznościowych

Plakat można stąd pobrać, zapisać na swoim dysku i wstawić na swoją stronę internetową lub profil w mediach społecznościowych. Zapraszamy do udostępniania!
- Materiały do pobrania i wydrukowania: plakat w formacie A4 w pliku pdf
Plakat można stąd pobrać, wydrukować na kolorowej drukarce i rozwiesić w szkole, biurze lub na publicznych tablicach i w gablotach. Zapraszamy do udostępniania!
- Plakat w pliku .jpg do wstawienia na stronę lub profil w mediach społecznościowych

Plakat można stąd pobrać, zapisać na swoim dysku i wstawić na swoją stronę internetową lub profil w mediach społecznościowych. Zapraszamy do udostępniania!
Wzory listu do Sąsiada
- Materiały do pobrania i wydrukowania: list do Sąsiada (wersja 1) w pliku pdf oraz w pliku .doc
List w pliku .doc można stąd pobrać, zredagować według własnego pomysłu wydrukować na kolorowej lub czarno-białej drukarce i wrzucić do skrzynki sąsiadów. Zapraszamy do udostępniania!


- Materiały do pobrania i wydrukowania: list do Sąsiada (wersja 2) w pliku pdf oraz w pliku .doc
List w pliku .doc można stąd pobrać, zredagować według własnego pomysłu wydrukować na kolorowej lub czarno-białej drukarce i wrzucić do skrzynki sąsiadów. Zapraszamy do udostępniania!

